|
Forsøg og udvikling 10/11
Skolen har fælles fokus på udvikling af elevernes skriftlighed med fokus på planlægning og progression på dette felt.
I 1.g har alle klasserne som forsøg en fast lektielæsningslektion i skemaet for at støtte eleverne i hensigtsmæssige måder at læse lektier på og støtte de elever, der har behov for hjælp.
På stx sætter vi generelt fokus på samarbejdet i studieretningerne og i 2010b, u og x køre vi pilotprojekt omkring det.
2010y laver desuden forsøg med at bruge SOLO-taksonomi som udgangspunkt for undervisningen og e-klasserne arbejder med at udbygge den internationale og interkulturelle dimension af undervisningen.
Vi har på skolen også tre klasser 2010a, q og s som arbejder med cooperative learning for at se hvordan disse principper kan bruges i forhold til vores elever. Som led heri udbydes kursus heri på skolen.
På hf fortsætter vi udviklingsarbejdet, som sætter elevtrivsel og læring i fokus med det formål at fastholde den høje gennemførselsprocent, men også at støtte eleverne i bedre læring.
Derudover er 2009t en klasse som vil arbejde særligt med inddragelse af pod-casting i undervisningen, for at vi på skolen kan gøre os erfaringer indenfor dette felt.
På skolen kører der desuden et UVM-forsøg med Kult-faget, som foregriber læreplansændringen som træder i kraft fra årgangen 2010, og flere lærergrupper er med i netværkssamarbejde med Odder Gymnasium og Faaborg Gymnasium omkring IT og lærerrum, sprog og anvendelseorientering, elevtyper og lærerrum samt studieretningstoning.
Udenfor skoletid gennemfører skolen et projekt Scienceakademi for elever, som har særlige interesser og evner i forhold til naturvidenskab. (Thomas Brun Kristensen tkr snabela nghf.dk ). Vi tilbyder også folkeskoler en ekskursionsdag på gymnasiet i fagene biologi, fysik eller kemi (Naturvidenskab i nye rammer aan snabela nghf.dk ) for at højne interessen for naturvidenskabelige fag.
Mange af skolens lærere samarbejder med Aalborg Universitet, hvor vores elever via ekskursioner især inden for naturvidenskab får indsigt i universitetsverdenen og forskningen her.
På regionalt plan er skolen med i: Projekt Uddannelsesløft med fokus på tosprogede elever Naturvidenskabsfestivalen med fokus på udbredelse af interessen for disse fag Talentklasser i Nørresundby – her idræt, sprog og naturvidenskab
For yderligere information kontakt uddannelsesleder Bente V. Steffensen (bst snabela nghf.dk)
Slutrapport vedr projektnummer 119480 og allonge 122564
|